نماد سایت مجله اینترنتی مشرقی ها

چگونه چاق شویم

چگونه چاق شویم
Rate this post

ممکن است شما از آن دسته از افرادی باشید که مشکلشان لاغری است و مدام دنبال یافتن پاسخ به این سوال هستند که چگونه چاق شویم؟

در این مقاله اول از همه به شما یاد می‌دهیم که با محاسبه BMI بدنتان تشخیص دهید که کمبود وزن دارید یا خیر و سپس روش‌ها و نکات بسیار مهمی را مطرح می‌کنیم که به طور اصولی و سالم به وزن ایده‌آلتان برسید.

کمبود وزن داشتن یعنی شاخص توده‌ی بدنیِ (BMI) فرد، کمتر از ۱۸.۵ باشد. این عدد به طور تقریبی کمتر از چیزی است که برای داشتن سلامت بهینه و پایدار نیاز است.

همچنین BMI بیش از ۲۵ به معنای داشتن اضافه وزن است و BMI بیش از ۳۰ نیز به معنای چاقی مفرط در نظر گرفته می‌شود.

می‌توانید از روش ساده‌ای برای محاسبه‌ی BMI خودتان استفاده کنید: وزن بدن‌تان را به کیلوگرم بر مجذور قدتان بر حسب سانتی‌متر تقسیم کنید.

با این حال، به یاد داشته باشید که شاخص BMI نقص‌های فراوانی نیز دارد، زیرا تنها قد و وزن را در نظر می‌گیرد و توده‌ی عضلانی را به حساب نمی‌آورد.

بعضی افراد ممکن است به طور طبیعی خیلی لاغر باشند، اما در عین حال افرادی سالم باشند. کمبود وزن داشتن طبق این شاخص، لزوما به معنای این نیست که شما مشکلات سلامتی دارید.

کمبود وزن و لاغری، در میان زنان و دختران، ۲ تا ۳ برابر شایع‌تر از مردان و پسران است. در آمریکا، ۱ درصدِ مردان بالای ۲۰ سال و ۲.۴ درصدِ زنان بالای ۲۰ سال، دچار کمبود وزن هستند.

چطور به روش صحیح وزن اضافه کنیم؟

اگر قصد افزایش وزن دارید، بسیار مهم است که این کار را درست انجام دهید. مثلا مصرف نوشابه‌ و دونات ممکن است در افزایش وزن به شما کمک کند، اما در عین حال سلامتی‌تان را هم به خطر می‌اندازد. در واقع اگر کمبود وزن دارید، باید مقدار متناسبی توده‌ی عضلانی و چربی زیرپوستی اضافه کنید، نه چربی شکمی.

افراد زیادی با وزن طبیعی وجود دارند که مبتلا به دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات سلامتی می‌شوند که اغلب با چاقی مرتبطند. بنابراین، بسیار ضروری است که تغذیه‌ی صحیح و به طور کلی سبک زندگی سالمی داشته باشید. حالا بیایید نگاهی به راه‌های افزایش وزن سریع بیندازیم که در عین حال سلامت شما را هم به خطر نمی‌اندازند.


بیشتر بخوانید » چطور پولدار بشم


مهم‌ترین نکته در افزایش وزن این است که بیش از مقداری که بدن‌تان نیاز دارد، کالری دریافت کنید. اگر قصد دارید به طور آهسته و پیوسته وزن اضافه کنید، پس ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیش از مقداری که روزانه می‌سوازنید، نیاز دارید. اگر می‌خواهید سریعا وزن اضافه کنید، آنگاه ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بیش از سطح معمول بدن‌تان نیاز دارید.

البته نیاز نیست که تا آخر عمرتان نگران محاسبه‌ی کالری‌ها باشید، اما اگر در چند روز یا چند هفته‌ی اول، آن را حساب کنید، باعث می‌شود درک درستی از کالری مصرفی‌تان به دست آورید.

مهم‌ترین ماده‌ی غذایی برای اینکه به طور سالم وزن اضافه کنید، پروتئین است.

عضلات از پروتئین درست می‌شوند و بدون آن، بیشتر کالری‌های اضافه‌ای که دریافت می‌کنید، در بدن تبدیل به چربی می‌شوند. پژوهش‌ها نشان داده است که طی دوره‌های پرخوری، رژیم غذایی سرشار از پروتئین باعث می‌شود بسیاری از کالری‌های اضافی بدن به عضله تبدیل شوند.

با این حال، به یاد داشته باشید که پروتئین یک شمشیر دولبه است. پروتئین به شدت سیرکننده است، بنابراین می‌تواند احساس گرسنگی و اشتها را به طور چشمگیری کاهش دهد. در نتیجه باعث می‌شود که دریافت مقدار کافی کالری دشوارتر شود. اگر در تلاشید تا وزن اضافه کنید، به ازای هر یک کیلوگرم از وزن‌تان، ۱.۵ تا ۲.۲ گرم پروتئین مصرف کنید. اما اگر دریافت کالری‌تان خیلی زیاد باشد، از این مقدار هم می‌توانید بالاتر بروید.

غذاهای حاوی پروتئین شامل گوشت، ماهی، تخم‌مرغ، محصولات لبنی، حبوبات، آجیل و غیره هستند. منابع پروتئین، مانند پروتئین «آب‌پنیر» نیز می‌توانند در برخی موارد، به گنجاندن مقدار کافیِ پروتئین در رژیم غذایی کمک کنند.

پروتئین‌ها آجرهای سازنده‌ی عضلات‌ شما هستند. مصرف مقدار کافیِ پروتئین برای عضله ساختن به جای چربی انباشتن در بدن، ضروری است.

بیشتر مردم هنگامی که قصد وزن کم کردن دارند، کربوهیدارت‌ها یا چربی‌ها را در رژیم غذایی‌شان محدود می‌کنند. اما اگر هدف شما وزن اضافه کردن باشد، دقیقا باید برعکس این کار را انجام دهید، زیرا دریافت مقدار کافیِ کالری را دشوارتر می‌کند. اگر وزن اضافه کردن اولویت‌تان است، مقدار زیادی غذاهای سرشار از کربوهیدارت و چربی بخورید. بهترین روش، خوردن مقدار فراوانی پروتئین، چربی و کربوهیدارت در هر وعده است.

غذا نخوردن در بازه‌های زمانی طولانی که به «روزه‌داری متناوب» معروف است هم اصلا برای شما خوب نیست. این روش برای کاهش وزن و بهبود سلامتی مفید است، اما می‌تواند در دریافت کالری‌ کافی برای اضافه کردن وزن مشکل ایجاد کند. حتما روزی ۳ وعده غذا بخورید و همچنین هر وقت که می‌توانید، میان‌وعده‌های پرانرژی در طول روز مصرف کنید.

اصل مطلب: برای وزن اضافه کردن، روزانه حداقل سه وعده غذا بخورید و مقدار فراوانی چربی، کربوهیدارت و پروتئین مصرف کنید.

 

خوردن غذاهای سبوس‌دار و تک‌ماده‌ای بسیار اهمیت دارد. اما مشکل اینجا است که این غذاها بسیار سیرکننده‌تر از غذاهای فرآوری‌شده و به‌دردنخور هستند و مصرف کالری بیشتر را که در ابتدا توصیه کردیم را مشکل‌تر می‌کنند. استفاده از ادویه‌ها، سس‌ها و چاشنی‌ها به این موضوع کمک می‌کند. هرچه غذا خوشمزه‌تر باشد، بیشتر خوردن آن راحت‌تر است. همچنین، سعی کنید تا حد امکان، روی غذاهای پرانرژی تمرکز کنید. اینها غذاهایی هستند که نسبت به وزن و اندازه‌شان، بیشترین انرژی را دارند.

برخی از این غذاها را که برای وزن اضافه کردن، عالی هستند، در زیر می‌بینید:

بیشتر این غذاها بسیار سیرکننده هستند و گاهی باید خودتان را مجبور کنید با اینکه احساس سیری و پری می‌کنید، به خوردن ادامه دهید. اگر اولویت‌تان وزن اضافه کردن است، شاید بهتر باشد مدتی سبزیجات را فراوان مصرف نکنید، چون جایی برای غذاهای پرانرژی در معده‌تان باقی نمی‌گذارد. خوردن میوه‌ها نیز خوب است، اما سعی کنید روی میوه‌هایی تمرکز کنید که نیاز به جویدن زیاد نداشته باشند، مانند موز.

اصل مطلب: می‌توانید سس‌ها، ادویه‌ها و چاشنی‌ها را به غذا بیفزایید تا زیاد غذا خوردن را آسان‌تر کند. در رژیم غذایی‌تان تا حد امکان غذاهای پرانرژی را بگنجانید.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید که کالری اضافه‌ای که دریافت می‌کنید، به جای رفتن به سلول‌های چربی در بدن‌تان، به عضله تبدیل می‌شود، وزنه زدن بسیار ضروری است. در یک باشگاه ورزشی عضو شوید و هفته‌ای ۲ تا ۴ بار ورزش کنید. وزنه‌های سنگین بلند کنید و سعی کنید که وزن و حجم آنها را به مرور افزایش دهید. اگر اندام به‌هم‌ریخته‌ای دارید یا در این زمینه تازه‌کار هستید، پس بهتر است که برای شروع از یک مربی خصوصی کمک بگیرید.

همچنین اگر مشکلات اسکلتی و استخوانی یا هر گونه مسئله‌ی پزشکی دیگری داشته باشید، شاید بهتر باشد با یک پزشک مشورت کنید. همچنین بهتر است که در شروع، زیاد روی تمرینات «هوازی» وقت نگذارید و بیشتر روی وزنه زدن تمرکز کنید. اگرچه انجام تمرینات «هوازی» برای بهبود تناسب اندام و سلامتی خوب است، اما در انجام آنها زیاده‌روی نکنید. زیرا ممکن است همه‌ی کالری‌های دریافتی اضافی‌تان را در این راه بسوزانید.

اصل مطلب: بلند کردن وزنه‌های سنگین بسیار اهمیت دارد و قدرت بدنی‌تان را ارتقا می‌دهد. این کار به شما کمک می‌کند که به جای چربی انباشتن در بدن‌تان، عضله بسازید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

برگرفته از چطور

خروج از نسخه موبایل